- 2024-025
- File
- 1954
Two photographs:
- Canada Cement Co. Limited Plant No. 5 Belleville, Ont. June 1954
- Bowling Banquet at Club Canara, Canada Cement, c.1955
Riley, William E.
5 results with digital objects Show results with digital objects
Two photographs:
Riley, William E.
Photographs relating to the Wanamaker family
1) Photograph of a large family gathering at a building identified as "Reed House".
2) Photograph of a gathering of young people, c.1905 [probably a school group from Ameliasburgh, Ontario]. Names identified are:
3) Photograph of an unidentified young man, taken by W. S. Clarke of Belleville, c.1910
4) Reproduction of a photograph of Hay Bay Church, taken by J. S. Hulett of Napanee in 1892
5) Reproduction of a photograph of Hay Bay Church, c.1900
6) Group photograph of Belleville, Ontario, Post Office workers, taken on the retirement of Morris Stork (c.1950) by William E. Riley.
Names supplied:
Front row:
Robert Andrews, former Letter Carrier #9
Wilson Bird (Birdie), former Letter Carrier #3
(Blind friend of Morris Stork)
A. E. Geen (Peg), former Collector of Customs
J. C. Waddell, Postmaster
Morris Stork (Morrie), Assistant Postmaster
MacKlew, District Director, Ottawa
MacDonald, Inspector for district
Charles Moore, former Mail Clerk
Douglas Burns, Supervisor Letter Carrier
Second row:
Harry Baker, former Letter Carrier #7
C. L. R. Wanamaker (Wanny), Senior Letter Carrier #1
Arnold Revoy, Supervisory Letter Carrier
Dale, Postal Clerk
Pat Melchoir, M. O. Clerk
J. V. C. Truaisch, former Postmaster
Carman Massey, new Assistant Postmaster
Clinton C. Evan (Clint), General Delivery Clerk
Fred Sprague, former Chief Excise Officer
Third row:
Eugene Lang (Jeeps), Register Clerk
Cyril Hermon, Letter Carrier (now retired)
Radway, Temporary Postal Clerk
George Butler, Letter Carrier #7
Russel Post, M. O. Clerk
S. M. McBridge (Stew), Letter Carrier #3
Harold Griffin, Letter Carrier #6
Gerald Turner (Jerry), former Letter Carrier now Postal Clerk
Jack Geen, former Postal Clerk
Doug Stock, former Postal Clerk
?
Back row:
Cecil Scofield, Supervisory Letter Carrier
Bernard Balyx, Supervisory Letter Carrier
Douglas Galpin, Supervisory Letter Carrier
Al Kelleher, Letter Carrier #12
Jerry Powers, Postal Clerk
O. B. MacMullen, Letter Carrier #1
Jack Smith, Supervisory Postal Clerk
Harold Baukier, Financial Clerk
7) Photograph taken on the occasion of the unveiling of a plaque at Sandhurst in South Fredericksburg, Lennox and Addington County to commemorate James Rogers, a Loyalist settler and veteran of the Revolutionary war, 16 June 1963.
8) Reproduction of a photograph of two men in military uniforms, one identified as Benjamin Jacques, "dressed for Fenian War", c.1865
9) Photograph of couple on a porch with a mounted stag's head, identified as Mr & Mrs Jack Clark, c.1930
Riley, William E.
Photographs of students who attained the award of Ontario Scholar. Items marked with a caret symbol have been damaged by water and mould growth.
1963
1) David Fort^
2) Betty Ann Portt^
1965
3) John English^
4) Robert Probert^
5) John Batchelor^
1966
6) Albrecht Belstedt^
7) David McLean^
1967
8) Peter Bishop
9) Donald Brunet
10) Nancy Hawkins
11) David Loder
12) Robert Manning
13) Tawni Meades
14) James Smith^
1968
15) Dennis Chadwick
16) Heather Hume
17) James Maybee
18) Mike McLaughlin
19) Bob Reynolds
20) Dawn Thompson
1969
21) Carol Aitchison
22) Maureen Boldrick
23) Olivia Long
24) Jane MacPherson
25) John Slater
1970
26) John Guilfoile
27) Bill Janitsch
28) David Lenny
29) Bob Maybee^
30) Ken Monteith
31) David Nelles
32) Peter Thompson
33) Dave Thomson
1971
34) Elizabeth Bellstedt
35) Donna Henry
36) Paul Lantz^
37) Robert Locke
38) Robert MacPherson
39) Debby Rodgers
40) Chris Thompson
41) Jenifer Thomson
42) Marian Wishart
1972
43) Steven Bodley
44) Brian Chadwick
45) Dave Cheeseman
46) Alfred Cooper
47) Ann Hilborn
48) Donna Lawrenson
49) Francis Lenk
50) Peter Levick
51) Wally Swain
52) Greg Thomson
53) Sue Wannamaker
1973
54) Anne Brennan^
55) Kenneth Cochrane
56) Debbie Cooke
57) Patricia Cotter^
58) Nancy Cox
59) Danny Dodge^
60) Margaret Gleeson^
61) Mark Graham
62) Bina Maini^
63) Janice McAlphine^
64) Arty Lee Miller^
65) Paul Neill^
66) Theo Palmer
67) Philip Rouse
68) Brenda Scott
69) Heather Smith
70) Brenda Sutherland
Riley, William E.
Photographs of Wardens of the County of Hastings
Photographs of Wardens of Hastings County (with some duplicates):
Three photographs of staff and councillors of Hastings County Council for:
Riley, William E.
Various photographs:
1) "Miss Latta, Miss Rollins, May Ward, Miss Blinkhorn, Lillie Stoeker, Lucy Forster, Miss Dafoe, Miss Pritchard, Miss Sealy, Daisy Bescomb, Miss Munroe, Ann Duboe, Miss Wadsworth, Spring of 1903"
2) Torn photograph of 13 young women, c.1910
3) Group photograph of men and women, c.1943
4-8) Photographs of classes in progress by William E. Riley, c.1945
9-13) Women at a celebratory event, c.1950
14) Cliff. A. Brown (contractor), Annette Brown (principal) and Elmer Sandercock (MPP) at unveiling of cornerstone of new Ontario Business College building, 1964
15-16) Snapshots of outside of OBC building, c.1965
17-22) Colour slides of Annette Brown and others, 1971
23-25) Colour slides of people outside the OBC building, February 1973
26-37) Black and white portraits of 6 people, c.1978 [some of these people are identified in a 1978 prospectus as Louise Todd, Karen J. Turner, John McDonnel, Marg Courneyea and Clement Ferdinand]
38-55) Colour photos of floats, Halloween group, unidentified individuals, c.1970s
56-62) Black and white photographs taken of delegates at a Private Career Education Council conference in the 1970s (including Annette Brown), taken by Reg Roots of 22 Edgecombe Avenue, Toronto
Riley, William E.
Text books for topics taught at the Ontario Business School, including volumes on accountancy, bookkeeping, shorthand, typewriting, business letter-writing and commercial arithmetic.
Riley, William E.
Photographs of Clifford Belch and colleagues on City of Belleville Council
Nine photographs taken during Clifford Belch's time with the City of Belleville, as Director of Recreation, Chief Administrative Officer and Councillor.
Lumbers, Richard
Photograph of the Kiwanis Club of Belleville officers
Photograph of the Kiwanis Club of Belleville officers and board of directors.
People in photograph listed as:
Lieutenant-Governor W. Bruce Lattimer
Director Taylor Franklin
Director Dr. Reg Anderson
Past Lieutenant-Governor Cliff Baragar
Past President Jack White
Secretary Stafford McKenna
President Ted Schwab
Treasurer Bob Stone
Vice-President Norman Edwards
Director Venerable Archdeacon Arthur Smith
Director Maurice Button
Director Frank Creeggan
Director Harry Trepanier
Director Everett Fairman
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row (seated): S. J. Carr (Monteagle); S. Kennedy; T. Cooney; C. Bateman (Clerk-Treas.); T. Burnside (Warden); F. Vanclief; A. Sexsmith (Bancroft); W. Shannon (Marmora V.); S. Fitzgerald (Tyendinaga). Middle row: M. Waite; M. J. McAlpine (Bancroft); F. Peever (Herschel); B. Jones (Stirling); M. Irwin (Faraday); E. Kells (Sidney); C. White; J. Wilkes (Marmora and Lake); E. Oram (Bangor, etal); G. Caldwell (Carlow). Rear row: W. O'Brien (Wollaston); C. Brooks (Deseronto); T. Armstrong (Deloro); H. W. Rose (Frankford); E. Cunningham (Mayo); G. McInroy (Huntingdon); G. Hughes (Tweed); C. Thompson (Thurlow); W. Marsh (Hungerford); G. Park (Limerick); C. Hall (Thurlow); V. A. McMurray (Tudor and Cashel); R. C. Graham (Hungerford).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row (seated): G. McInroy (Huntingdon); R. Noble; P. Merrill; C. Bateman (Clerk-Treas.); F. Beckett (Warden); F. Vanclief; A. Sexsmith (Bancroft); V. McMurray (Tudor and Cashel); R. C. Graham (Hungerford). Middle row: R. Moran (Frankford); C. Thompson (Thurlow); W. O'Brien (Wollaston); B. Morton (Rawdon); E. Kells (Sidney); S. J. Carr (Monteagle); A. Ketcheson (Madoc T.); C. McMurray (Elzevir and Grimsthorpe); C. White (Dungannon); T. Burnside (Madoc V.); W. Shannon (Marmora V.); J. Wilkes (Marmora and Lake); D. Rodgers (Stirling); E. Cunningham (Mayo); J. Bush (Sidney). Rear row: M. Waite; C. Brooks (Deseronto); G. Hughes (Tweed); D. Card (Bangor, etal); C. Hall (Thurlow); M. Irwin (Faraday); G. Groves (Bancroft); M. Hamm (Limerick); T. Armstrong (Deloro); F. Peever (Herschel); G. Caldwell (Carlow); D. Harvey (Tyendinaga); P. Anderson; C. Long (Tyendinaga).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row (seated): M. Irwin (Faraday); F. Peever (Herschel); P. Merrill; C. E. Bateman (Clerk-Treas.); C. Hall (Warden); S. Kennedy; T. Chatten; B. Hunt; D. Card (Bangor et al). Middle row: E. Kells (Sidney); W. O'Brien (Wollaston); C. White (Dungannon); C. McMurray (Elzevir and Grimsthorpe); G. Hughes (Tweed); G. McInroy (Huntingdon); F. Beckett (Rawdon); C. Thompson (D.R. Thurlow); T. Armstrong (Deloro); R. Moran (Frankford); M. Douglas (Carlow); E. Cunningham (Mayo); D. Rodgers (Stirling); J. Wilkes (Marmora and Lake); M. Waite. Back row: A. Ketcheson (Madoc T.); D. Harvey (Tyendinaga); C. Gibson (D.R. Tyendinaga); T. Burnside (Madoc V.); J. Bush (D.R. Sidney); J. Morgan (D.R. Rawdon); D. Armitage (Deseronto); W. McCrea (D.R. Hungerford); W. Shannon (Marmora V.); M. Hamm (Limerick); J. Brown (Bancroft); V. McMurray (Tudor and Cashel); C. Graham (Hungerford); J. Carr (Monteagle). Absent: E. Hawley (D.R. Bancroft).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: B. Allen (Tweed); J. C. Anderson (County Judge); M. Yorke (Matron, Hastings Manor); K. Yorke (Supt. Hastings Manor); C. E. Bateman (Clerk-Treas.); W. Shannon (Warden); P. Merrill; T. Chatten; S. Kennedy; B. Hunt. Middle row: E. Mackey (Const. Safety Insp.); P. Anderson (Engineer); F. Peever (Herschel); C. Gordanier (Deloro); F. Beckett (Rawdon); J. Brown (Bancroft); E. Cunningham (Mayo); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); G. McInroy (Huntingdon); D. Card (Bangor et al); C. White (Dungannon); H. Casey (D. R. Thurlow); W. O'Brien (Wollaston); M. Irwin (Faraday); W. McCrea (D. R. Hungerford); R. Moran (Frankford); R. Bailey (Sheriff); W. Hurst (Registrar). Back row: S. C. Jevons (Assm't Com); D. Armitage (Deseronto); C. Thompson (Thurlow); M. Hamm (Limerick); E. Kells (Sidney); T. Burnside (Madoc Village); D. Harvey (Tyendinaga); C. Gibson (D. R. Tyendinaga); S. J. Carr (Monteagle); J. Bush (D. R. Sidney); M. Clancy (D. R. Rawdon); M. Douglas (Carlow); E. Hawley (D. R. Bancroft); R. Sprackett (Tudor & Cashel); R. C. Graham (Hungerford); D. Rodgers (Stirling); J. Wilkes (Marmora & Lake). Absent: A. Ketcheson (Madoc Twp.).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: C. Thompson (Thurlow); H. Casey (D.R. Thurlow); T. Burnside (Madoc V.); C. Bateman (Clk-Treas.); C. White (Warden); P. Merrill; J. Brown (Bancroft); M. Hamm (Limerick); E. Hawley (D.R. Bancroft). Middle row: M. Waite (Bldg. Supt.); D. Armitage (Deseronto); D. Harvey (Tyendinaga); C. Gordanier (Deloro); R. Shortt (D.R. Rawdon); C. Gibson (D.R. Tyendinaga); R. Rowe (Faraday); W. O'Brien (Wollaston); B. Morton (Rawdon); F. Peever (Herschel); E. Cunningham (Mayo); C. Graham (Hungerford); P. Anderson (Eng.). Back row: C. Jevons (Assm't Comm.); J. Bush (D.R. Sidney); W. McCrea (D.R. Hungerford); A. Ketcheson (Madoc T.); D. Card (Bangor et al); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); J. Wilkes (Marmora & Lake); R. Sprackett (Tudor & Cashel); K. Holland (D.R. Huntingdon); M. Douglas (Carlow); R. Sills (Huntingdon); D. Rodgers (Stirling); J. Carr (Monteagle). Absent: Mrs. A. G. Allen (Tweed); E. Kells (Sidney); W. Shannon (Marmora); W. Rose (Frankford).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: H. Casey (Thurlow); J. Bush (Sidney); B. Allen (Tweed); R. T. Potter, M.D., (MLA Quinte); C. Bateman (Administrator); D. Rodgers (Warden); P. Merrill ; C. T. Rollins (MLA Hastings); W. Shannon (Marmora); C. Gordanier (Deloro); T. Burnside (Madoc V.). Middle row: C. Jevons (Assm't Comm.); M. Waite (Bldg. Supt.); W. McCrea (Hungerford); C. White (Dungannon); K. Holland (D.R. Faraday); E. Cunningham (Mayo); R. Sills (Huntingdon); J. Brown (Bancroft); B. Forsythe (D.R. Thurlow); M. Hamm (Limerick); D. Lougheed (Dep. Clk.-Treas.). Back row: G. Caldwell (Admin., Centennial Manor); R. Tucker (Director, Social Services); C. Gibson (Tyendinaga); D. Armitage (Deseronto); W. Rose (Frankford); A. Ketcheson (Madoc Twp.); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); D. Card (Bangor et al); J. Carr (Monteagle); B. Morton (Rawdon); J. Wilkes (Marmora & Lake); M. Douglas (Carlow); A. Vader (Wollaston); S. Cassidy (D.R. Hungerford); E. Hawley (D.R. Bancroft); P. Anderson (Engineer); R. Shortt (D.R. Rawdon). Absent: K. Yorke (Admin. Hastings Manor).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: J. Brown (Bancroft); C. T. Rollins (MLA Hastings); T. Burnside (Madoc V.); B. Allen (Tweed); J. Wilkes (Warden); C. Bateman (Administrator); P. Merrill; W. Shannon (Marmora V.); C. White (Dungannon); D. Rodgers (Stirling). Middle row: G. Caldwell (Admin., Centennial Manor); C. Woods (Madoc Twp.); M. Waite (Bldg. Supt.); D. Bateman (Solicitor); K. Yorke (Admin., Hastings Manor); R. Hannah (Mayo); W. Rose (Frankford); G. Wilman (D.R. Sidney); M. Douglas (Carlow); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); R. Sprackett (Tudor & Cashel); A. Vader (Wollaston); R. Sills (Huntingdon); E. Hawley (D.R. Bancroft); R. Craw (Auditor); P. Anderson (Engineer); B. Forsythe (D.R. Thurlow). Back row: J. Bush (Sidney); G. Lyons (Deseronto); R. Tucker (Director, Social Services); S. Cassidy (D.R. Hungerford); K. Fisk (Herschel); C. Gibson (Tyendinaga); L. Walsh (D.R. Tyendinaga); R. Shortt (D.R. Rawdon); B. Morton (Rawdon); J. McKenzie (Faraday); J. Carr (Monteagle); W. McCrea (Hungerford); D. Card (Bangor et al); K. Holland (D.R. Huntingdon); C. Gordanier (Deloro); M. Hamm (Limerick); D. Lougheed (Deputy-Clk.-Treas.). Absent: H. Casey (Thurlow).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
The individuals in this photograph are not named.
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe; D. Card (Bangor et al); B. Allen (Tweed); A Donnelly (DR Bancroft); C. Gibson (Warden); C. Bateman (Administrator); P. Merrill (Exec. Sec.); C. T. Rollins (MLA Hastings); G. Boyce (Author, Hutton of Hastings); J. Brown (Bancroft). Centre row: J. Bush (Sidney); M. Waite (Bldg. Supt.); J. McKenzie (Faraday); D. Bateman (Solicitor); K. Yorke (Admin. Hastings Manor); T. Barton (Madoc V.); B. Forsythe (DR Thurlow); S. Cassidy (Hungerford); M. Heath (DR Rawdon); F. Pinder (Engineer); G. Hunt (DR Hungerford); D. Lougheed (Deputy Clerk-Treas.); C. White (Dungannon); R. Sills (Huntingdon); C. Gordanier (Deloro); H. Casey (Thurlow); F. Peever (Herschel). Back row: G. Caldwell (Admin. Hastings Centennial Manor); R. Shortt (Rawdon); G. Wilman (DR Sidney); W. Rose (Frankford); L. Walsh (DR Tyendinaga); G. Lyons (Deseronto); R. Anderson (Stirling); R. Hannah (Mayo); J. Reynolds (Marmora V.); J. Carr (Monteagle); M. Douglas (Carlow); R. Sprackett (Tudor & Cashel); G. Wood (DR Huntingdon); M. Hamm (Limerick); A. Vader (Wollaston); J. Wilkes (Marmora & Lake); C. Woods (Madoc T.). Absent: R. Tucker (Director, Social Services).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: Jack McKenzie (Faraday); Ken Smith (Elzevir & Grimsthorpe); Mrs. Audrey Donnelly (DR Bancroft Village); Mrs. Barbara Allen (Tweed Village); Horace Casey (Warden); Carl Bateman (Administrator); Bonnie Burley (Ex. Secretary); James Pollock (DR Rawdon); John Irwin (DR Madoc Twp.). Second row: Cecil Woods (Madoc Twp.); Frank Robbins (Limerick); Glenn Meyers (DR Sidney); Gordon Wilman (Sidney); Leonard Walsh (Tyendinaga); J. R. Reynolds (Marmora Village); J. S. Hattin (Bancroft Village); Kelvin Kincaid (DR, Madoc Village); Graham Bell (Marmora & Lake Twps.); T. C. Barton (Madoc Village); Garnett Denyes (DR Thurlow); Reg Tucker (Director, Social Services). Third row: B. F. Pinder (County Engineer); William McCrea (Hungerford); Percy Brooks (DR Deseronto Town); Gordon Jones (Marmora & Lake Twps.); Arnold Burkitt (DR Tudor & Cashel); Ray Shortt (Rawdon); Ross Sprackett (Tudor & Cashel); Ken Thompson (DR Tweed Village); S. J. Carr (Monteagle); George Lyons (Deseronto Town); Bob Craw (Auditor); Ed Klompmaker (Stirling Village); Arthur McMunn (Mayo); Frank Graham (Wollaston). Fourth row: Harold Thompson (DR Huntingdon); Gary Hunt (DR Hungerford); Gerald Caldwell (Administrator, Hastings Centennial Manor); Douglas Lynch (Deloro Village); Joe Foster (DR Herschel); Grant Airhart (DR Marmora Village); Calvin White (Dungannon); George Blatherwick (DR Tyendinaga); George Wood (Huntingdon); Felix Browne (Bangor et al.); Elgin Oram (DR Bangor et al.); D. E. Lougheed (Deputy Clerk-Treasurer); Buddy French (DR Wollaston); Carl Tinney (DR Faraday). Those missing: Ivan Fowler (Herschel); William F. Rose (Frankford V.); Mrs. Muriel Rabel (DR Frankford V.); Ken Yorke (Administrator, Hastings Manor).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: Harold Thompson (DR Huntingdon); Ken Smith (Elzevir & Grimsthorpe); Calvin White (Dungannon); Horace Casey (Thurlow); Jack McKenzie (Warden); Carl Bateman (Administrator); J. R. Ellis (MP, Hastings); Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Mack Douglas (Carlow). Second row: Gary Williams (Personnel, Purchasing Officer & Deputy Clerk); John Irwin (DR Madoc Twp.); Frank Robbins (Limerick); Ivan Fowler (Herschel); Mrs. Bonnie Hickson (Ex. Secretary); Mrs. Audrey Donnelly (DR Bancroft Village); Mrs. Barbara Allen (Tweed Village); Mrs. Muriel Rabel (DR Frankford Village); Ross Sprackett (Tudor & Herschel); Gary B. Hunt (DR Hungerford); T. C. Barton (Madoc Village); Gordon Jones (DR Marmora & Lake Twps.); Harold Mason (Deputy Treasurer). Third row: William McCrea (Hungerford); Felix Browne (Bangor et al.); Cecil Woods (Madoc Twp.); Glenn Meyers (DR Sidney); Arnold Burkitt (DR Tudor & Cashel); Ray Shortt (Rawdon); J. R. Reynolds (Marmora Village); Edward Klompmaker (Stirling Village); Graham Bell (Marmora & Lake Twps.); Reg Tucker (Director, Social Services); Leonard Walsh (Tyendinaga); Elgin Oram (DR Bangor et al); George Wood (Huntingdon). Fourth row: Arthur McMunn (Mayo); Percy Brooks (DR Deseronto Town); Gerald Caldwell (Administrator, Hastings Centennial Manor); Niall Carney (Planning Director); Joe Foster (DR Herschel); James Pollock (DR Rawdon); Gordon Wilman (Sidney); Garnet Denyes (DR Thurlow); Grant Airhart (DR Marmora Village); Douglas Lynch (Deloro Village); J. S. Hattin (Bancroft Village); S. J. Carr (Monteagle); Frank Pinder (County Engineer); Buddy French (DR Wollaston); Carl Tinney (DR Faraday); George Blatherwick. Those missing: Frank Graham (Wollaston); George Lyons (Deseronto Town); William Rose (Frankford Village); Kelvin Kincaid (DR Madoc Village); Ken Thompson (DR Tweed Village); Robert Fallis (DR Stirling Village).
Riley, William E.
Photograph of Hastings County Council
Part of County of Hastings records
Names of officials: Front row: Kenneth Smith (Elzevir & Grimsthorpe); Jack McKenzie (Faraday); Carl Bateman (Administrator); William McCrea (Warden); Clarke T. Rollins (MLA Hastings); Horace Casey (Thurlow); Bonnie Hickson (Ex. Secretary); Doris Stoughton (Ex. Secretary); Second row: Gary Williams (Personnel, Purchasing Officer & Deputy Clerk); Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Ray Shortt (Stirling Village); Frank Graham (Wollaston); Arthur McMunn (Mayo); Ritchie Wells (Marmora & Lake); Douglas Lynch (Deloro Village); T. C. Barton (Madoc Village); James Haddow (Herschel); Felix Browne (Bangor, Wicklow & McClure); Garnet Denyes (DR Thurlow). Third row: Glenn Meyers (DR Sidney); Leonard Walsh (Tyendinaga); Cecil Woods (Madoc); Frank Robbins (Limerick); Ross Sprackett (Tudor & Cashel); Kenneth Wilson (Carlow); Jack Reynolds (Marmora Village); George Lyons (Deseronto); S. J. Carr (Monteagle); Carman Mikel (Frankford Village); Gordon Wilman (Sidney); R. E. Tucker (Director, Social Services); Gerald Caldwell (Administrator Centennial Manor). Back row: B. Frank Pinder (County Engineer); James Pollock (Rawdon); Harold Mason (Deputy-Treasurer); Niall Carney (Planning Director); Russell Hawley (Bancroft Village); Calvin White (Dungannon); George Wood (Huntingdon). Missing: Barbara Allen (Tweed Village).
Riley, William E.