Showing 33 results

Archival description
Riley, William E.
Advanced search options
Print preview Hierarchy View:

3 results with digital objects Show results with digital objects

Ontario Scholars

Photographs of students who attained the award of Ontario Scholar. Items marked with an asterisk have been damaged by water and mould growth.

1963
1) David Fort
2) Betty Ann Portt

1965
3) John English
4) Robert Probert

5) John Batchelor*

1966
6) Albrecht Belstedt
7) David McLean

1967
8) Peter Bishop
9) Donald Brunet
10) Nancy Hawkins
11) David Loder
12) Robert Manning
13) Tawni Meades
14) James Smith*

1968
15) Dennis Chadwick
16) Heather Hume
17) James Maybee
18) Mike McLaughlin
19) Bob Reynolds
20) Dawn Thompson

1969
21) Carol Aitchison
22) Maureen Boldrick
23) Olivia Long
24) Jane MacPherson
25) John Slater

1970
26) John Guilfoile
27) Bill Janitsch
28) David Lenny
29) Bob Maybee*
30) Ken Monteith
31) David Nelles
32) Peter Thompson
33) Dave Thomson

1971
34) Elizabeth Bellstedt
35) Donna Henry
36) Paul Lantz*
37) Robert Locke
38) Robert MacPherson
39) Debby Rodgers
40) Chris Thompson
41) Jenifer Thomson
42) Marian Wishart

1972
43) Steven Bodley
44) Brian Chadwick
45) Dave Cheeseman
46) Alfred Cooper
47) Ann Hilborn
48) Donna Lawrenson
49) Francis Lenk
50) Peter Levick
51) Wally Swain
52) Greg Thomson
53) Sue Wannamaker

1973
54) Anne Brennan
55) Kenneth Cochrane
56) Debbie Cooke
57) Patricia Cotter

58) Nancy Cox
59) Danny Dodge
60) Margaret Gleeson

61) Mark Graham
62) Bina Maini
63) Janice McAlphine

64) Arty Lee Miller
65) Paul Neill

66) Theo Palmer
67) Philip Rouse
68) Brenda Scott
69) Heather Smith
70) Brenda Sutherland

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row (seated): A. Sexsmith (Bancroft); S. Kennedy; T. Cooney; C. Bateman (Clerk-Treasurer); Chas. Long (Warden); F. Vanclief; J. Vermilyea; J. Snowden; S. Fitzgerald (Tyendinaga). Middle row: M. Irwin (Faraday); T. Burnside (Madoc Village); P. Anderson (Asst. Engineer); M. McAlpine (Bancroft); G. Irvine (Sidney); F. Rabel (Frankford); T. Armstrong (Deloro); F. Beckett (Rawdon); C. McMurray (Elzevir and Grimsthorpe); G. Lott (Deseronto); G. Mouck (Stirling); V. Healey (Hungerford); Wm. Shannon (Marmora Village); J. Wilkes (Marmora and Lake); W. L. Langlois (Engineer); M. Waite (Caretaker). Rear row: G. McInroy (Huntingdon); C. Thompson (Thurlow); G. Park (Limerick); E. Kells (Sidney); G. Hughes (Tweed); Wm. O'Brien (Wollaston); C. White (Dungannon); A. Ketcheson (Madoc Township); B. Morton (Rawdon); R. C. Graham (Hungerford); G. Caldwell (Carlow); F. Peever (Herschel); C. Hall (Thurlow); H. A. Thompson (Monteagle); V. A. McMurray (Tudor and Cashell); E. Mackey (Mayo).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: C. Thompson (Thurlow); H. Casey (D.R. Thurlow); T. Burnside (Madoc V.); C. Bateman (Clk-Treas.); C. White (Warden); P. Merrill; J. Brown (Bancroft); M. Hamm (Limerick); E. Hawley (D.R. Bancroft). Middle row: M. Waite (Bldg. Supt.); D. Armitage (Deseronto); D. Harvey (Tyendinaga); C. Gordanier (Deloro); R. Shortt (D.R. Rawdon); C. Gibson (D.R. Tyendinaga); R. Rowe (Faraday); W. O'Brien (Wollaston); B. Morton (Rawdon); F. Peever (Herschel); E. Cunningham (Mayo); C. Graham (Hungerford); P. Anderson (Eng.). Back row: C. Jevons (Assm't Comm.); J. Bush (D.R. Sidney); W. McCrea (D.R. Hungerford); A. Ketcheson (Madoc T.); D. Card (Bangor et al); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); J. Wilkes (Marmora & Lake); R. Sprackett (Tudor & Cashel); K. Holland (D.R. Huntingdon); M. Douglas (Carlow); R. Sills (Huntingdon); D. Rodgers (Stirling); J. Carr (Monteagle). Absent: Mrs. A. G. Allen (Tweed); E. Kells (Sidney); W. Shannon (Marmora); W. Rose (Frankford).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe; D. Card (Bangor et al); B. Allen (Tweed); A Donnelly (DR Bancroft); C. Gibson (Warden); C. Bateman (Administrator); P. Merrill (Exec. Sec.); C. T. Rollins (MLA Hastings); G. Boyce (Author, Hutton of Hastings); J. Brown (Bancroft). Centre row: J. Bush (Sidney); M. Waite (Bldg. Supt.); J. McKenzie (Faraday); D. Bateman (Solicitor); K. Yorke (Admin. Hastings Manor); T. Barton (Madoc V.); B. Forsythe (DR Thurlow); S. Cassidy (Hungerford); M. Heath (DR Rawdon); F. Pinder (Engineer); G. Hunt (DR Hungerford); D. Lougheed (Deputy Clerk-Treas.); C. White (Dungannon); R. Sills (Huntingdon); C. Gordanier (Deloro); H. Casey (Thurlow); F. Peever (Herschel). Back row: G. Caldwell (Admin. Hastings Centennial Manor); R. Shortt (Rawdon); G. Wilman (DR Sidney); W. Rose (Frankford); L. Walsh (DR Tyendinaga); G. Lyons (Deseronto); R. Anderson (Stirling); R. Hannah (Mayo); J. Reynolds (Marmora V.); J. Carr (Monteagle); M. Douglas (Carlow); R. Sprackett (Tudor & Cashel); G. Wood (DR Huntingdon); M. Hamm (Limerick); A. Vader (Wollaston); J. Wilkes (Marmora & Lake); C. Woods (Madoc T.). Absent: R. Tucker (Director, Social Services).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Harold Thompson (DR Huntingdon); Ken Smith (Elzevir & Grimsthorpe); Calvin White (Dungannon); Horace Casey (Thurlow); Jack McKenzie (Warden); Carl Bateman (Administrator); J. R. Ellis (MP, Hastings); Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Mack Douglas (Carlow). Second row: Gary Williams (Personnel, Purchasing Officer & Deputy Clerk); John Irwin (DR Madoc Twp.); Frank Robbins (Limerick); Ivan Fowler (Herschel); Mrs. Bonnie Hickson (Ex. Secretary); Mrs. Audrey Donnelly (DR Bancroft Village); Mrs. Barbara Allen (Tweed Village); Mrs. Muriel Rabel (DR Frankford Village); Ross Sprackett (Tudor & Herschel); Gary B. Hunt (DR Hungerford); T. C. Barton (Madoc Village); Gordon Jones (DR Marmora & Lake Twps.); Harold Mason (Deputy Treasurer). Third row: William McCrea (Hungerford); Felix Browne (Bangor et al.); Cecil Woods (Madoc Twp.); Glenn Meyers (DR Sidney); Arnold Burkitt (DR Tudor & Cashel); Ray Shortt (Rawdon); J. R. Reynolds (Marmora Village); Edward Klompmaker (Stirling Village); Graham Bell (Marmora & Lake Twps.); Reg Tucker (Director, Social Services); Leonard Walsh (Tyendinaga); Elgin Oram (DR Bangor et al); George Wood (Huntingdon). Fourth row: Arthur McMunn (Mayo); Percy Brooks (DR Deseronto Town); Gerald Caldwell (Administrator, Hastings Centennial Manor); Niall Carney (Planning Director); Joe Foster (DR Herschel); James Pollock (DR Rawdon); Gordon Wilman (Sidney); Garnet Denyes (DR Thurlow); Grant Airhart (DR Marmora Village); Douglas Lynch (Deloro Village); J. S. Hattin (Bancroft Village); S. J. Carr (Monteagle); Frank Pinder (County Engineer); Buddy French (DR Wollaston); Carl Tinney (DR Faraday); George Blatherwick. Those missing: Frank Graham (Wollaston); George Lyons (Deseronto Town); William Rose (Frankford Village); Kelvin Kincaid (DR Madoc Village); Ken Thompson (DR Tweed Village); Robert Fallis (DR Stirling Village).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Mr. Calvin White (Reeve, Township of Dungannon); Mrs. Marina Arthur (Deputy Reeve, Township of Sidney); Mr. Carl Bateman (Clerk-Treasurer & Administrator); Mr. Kenneth Yorke (Warden); Mrs. Dorothy Bowes (Executive Secretary); Mr. John Clemens (Reeve, Village of Tweed); Mrs. Ruth Fenwick (Reeve, Township of Faraday). Second row: Mr. Joe Best (Reeve, Township of Monteagle); Mr. Howard Gunter (Reeve, Township of Wollaston); Mr. Hugh Laundry (Reeve, Township of Herschel); Mr. Jack Robinson (Reeve, Townships of Elzevir & Grimsthorpe); Mr. Ted Matthews (Reeve, Township of Sidney); Mr. Kenneth Wilson (Reeve, Township of Carlow); Mr. Charles Long (Reeve, Township of Tyendinaga); Mr. John Irwin (Reeve, Township of Madoc); Mr. George Beer (Deputy Reeve, Township of Thurlow); Mr. Reg Tucker (Social Services Director). Third row: Mr. John Genora (Reeve, Township of Hungerford); Mr. Gerald Caldwell (Administrator, Centennial Manor); Mr. Wesley Finch (Reeve, Township of Rawdon); Mr. Clete Green (Reeve, Village of Deloro); Mr. Glenn Franks (Reeve, Township of Huntingdon); Mr. Larry Hartin (Deputy Reeve, Township of Hungerford); Mr. John Wilkes (Deputy Reeve, Townships of Marmora & Lake); Mr. Clive Wilson (Reeve, Township of Limerick); Mr. Frank Rabel (Reeve, Village of Frankford); Mr. Bernard Johnston (Reeve, Town of Deseronto); Mr. Grant Airhart (Reeve, Village of Marmora); Mr. Jim Duffin (Personnel - Purchasing - Deputy Clerk). Fourth row: Mr. Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Mr. Niall Carney (Planning Director); Mr. Frank Pinder (County Engineer); Mr. Russell Hawley (Reeve, Village of Bancroft); Mr. Graham Bell (Reeve, Townships of Marmora & Lake); Mr. David Panabaker (Reeve, Township of Mayo). Absent: Mr. Felix Browne (Reeve, Townships of Bangor, Wicklow & McClure); Mr. George Lyons (Reeve, Village of Stirling); Mr. Tom Deline (Reeve, Village of Madoc); Mr. Ross Sprackett (Reeve, Townships of Tudor & Cashel); Mr. Harold Mason (Deputy Treasurer).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Mr. Charles Long (Reeve of Tyendinaga); Mr. Calvin White (Reeve, Township of Dungannon); Mr. Kenneth Yorke (Reeve, Township of Thurlow); Mr. Carl E. Bateman (Clerk-Treasurer & Administrator); Mr. Jack Robinson (Warden); Mr. Jim Pollock (M.P.P. Hastings-Peterborough); Mr. John Clemens (Reeve, Village of Tweed); Mr. John Wilkes (Deputy Reeve, Townships of Marmora & Lake); Mr. George Lyons (Reeve, Village of Stirling). Second row: Mr. Joe Best (Reeve, Township of Monteagle); Mr. Clete Green (Reeve, Village of Deloro); Mr. Howard Gunter (Reeve, Township of Wollaston); Mr. John Irwin (Reeve, Township of Madoc); Mrs. Ruth Fenwick (Reeve, Township of Faraday); Mrs. Marina Arthur (Deputy Reeve, Township of Sidney); Mrs. Dorothy Bowes (Executive Secretary); Mr. Kenneth Wilson (Reeve, Township of Carlow); Mr. Frank Rabel (Reeve, Village of Frankford); Mr. Russell Hawley (Reeve, Village of Bancroft); Mr. Felix Browne (Reeve, Townships of Bangor, Wicklow & McClure). Third row: Mr. John Genora (Reeve, Township of Hungerford); Mr. Hugh Laundry (Reeve, Township of Herschel); Mr. Ross Sprackett (Reeve, Townships of Tudor & Cashel); Mr. Wesley Finch (Reeve, Township of Rawdon); Mr. Larry Hartin (Deputy Reeve, Township of Hungerford); Mr. George Beer (Deputy Reeve, Township of Thurlow); Mr. Terry Pigden (Reeve, Village of Madoc); Mr. Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Mr. Harold Mason (Deputy Treasurer); Mr. Graham Bell (Reeve, Townships of Marmora & Lake). Fourth row: Mr. Frank Pinder (County Engineer); Mr. Niall Carney (Planning Director); Mr. Grant Airhart (Reeve, Village of Marmora); Mr. Bernard Johnston (Reeve, Town of Deseronto); Mr. Glenn Franks (Reeve, Township of Huntingdon); Mr. Jim Duffin (Personnel - Purchasing - Deputy Clerk); Mr. Reg Tucker (Director, Social Services). Absent: Mr. David Panabaker (Reeve, Township of Mayo); Mr. Ted Matthews (Reeve, Township of Sidney); Mr. Clive Watson (Reeve, Township of Limerick); Mr. Gerald Caldwell (Administrator, Hastings Centennial Manor).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Calvin White (Reeve, Dungannon Township); Kenneth Yorke (Reeve, Thurlow Township); Glenn Franks (Reeve, Huntingdon Township); Frank Rabel (Reeve, Frankford Village); Warden Jack Hattin (Reeve, Bancroft Village); Carl E. Bateman (Clerk-Treasurer & Administrator); Kenneth Wilson (Reeve, Carlow Township); Jack Robinson (Reeve, Elzevir & Grimsthorpe Townships); Ivan Fowler (Reeve, Herschel Township). Second row: Joe Best (Reeve, Monteagle Township); Basil Cox (Reeve, Faraday Township); Wieger DeJong (Reeve, Stirling Village); John Irwin (Reeve, Madoc Township); Nadine Burrows (Administrator, Hastings Manor); Dorothy Bowes (Executive Secretary); Charlotte Brethour (Councillor, Bangor et al Townships); Joe McGrath (Deputy Reeve, Marmora & Lake Townships); John Clemens (Reeve, Tweed Village); Gerry Masterson (Deputy Reeve, Thurlow Township); Arnold Burkitt (Reeve, Tudor & Cashel Townships); Graham Bell (Reeve, Marmora & Lake Townships); James R. Duffin (Personnel/Purchasing/Deputy Clerk). Third row: Terry Cassidy (Director, Social Services); Kenneth Daley (Deputy Reeve, Sidney Township); Howard Gunter (Reeve, Wollaston Township); Arthur McMunn (Reeve, Mayo Township); Charles Long (Reeve, Tyendinaga Township); Jack Reynolds (Reeve, Marmora Village); Larry Hartin (Reeve, Hungerford Township); Harry Danford (Reeve, Rawdon Township); Samual Knapp (Reeve, Town of Deseronto); Tom Deline (Reeve, Madoc Village); Tom White (Deputy Reeve, Hungerford Township). Fourth row: Wm. Bouma (Deputy Treasurer); Peter Barnes (Administrator, Hastings Centennial Manor); Frank Pinder (County Engineer); Niall Carney (Director, Planning); George Nelson (Reeve, Deloro Village); Morley Marquette (Deputy Reeve, Bangor et al Townships). Absent: Jack Arthur (Reeve, Sidney Township); Felix Browne (Reeve, Bangor et al Townships); Clive Wilson (Reeve, Limerick Township).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Tom Nobles (Reeve, Sidney Township); Hugh Laundry (Reeve, Herschel Township); Jack Robinson (Reeve, Elzevir & Grimsthorpe Townships); Wm. Bouma (Clerk-Treasurer & Administrator); Warden Harry Danford (Reeve, Rawdon Township); Kenneth Wilson (Reeve, Carlow Township); Joe Best (Reeve, Monteagle Township); Wieger deJong (Reeve, Stirling Village); George Beer (Reeve, Thurlow Township). Second row: Tom White (Deputy Reeve, Hungerford Township); Lloyd Churchill (Reeve, Bancroft Village); Arnold Burkitt (Reeve, Tudor & Cashel Townships); Basil Cox (Reeve, Faraday Township); Deborah Smart (Deputy Treasurer); Doris Danford (Reeve, Wollaston Township); Nadine Burrows (Administrator, Hastings Manor); Dorothy Bowes (Administrative Assistant); Martin West (Reeve, Dungannon Township); Wes Moffatt (Reeve, Limerick Township); Kenneth Shannon (Reeve, Tyendinaga Township); Tim Enright (Deputy Reeve, Tyendinaga Township); James R. Duffin (Personnel/Purchasing/Deputy Clerk). Third row: Ronald Hamilton (Deputy Reeve, Sidney Township); Andre Philpot (Reeve, Marmora Village); Arthur McMunn (Reeve, Mayo Township); Larry Hartin (Reeve, Hungerford Township); Bruce Davis (Reeve, Bangor et al Townships); Earl Hewison (Reeve, Frankford Village); Joe McGrath (Deputy Reeve, Marmora & Lake Townships); Morley Marquette (Deputy Reeve, Bangor et al Townships); Sam Knapp (Reeve, Town of Deseronto); Gerry Masterson (Deputy Reeve, Thurlow Township); Tom Deline (Reeve, Madoc Village. Fourth row: Harold Harris (Reeve, Madoc Township); Peter Barnes (Administrator, Centennial Manor); Frank Pinder (County Engineer); Owen Ketcheson (Reeve, Huntingdon Township); Eric Fry (Director, Social Services); George Nelson (Reeve, Deloro Village); Niall Carney (Planning Director). Absent: Graham Bell (Reeve, Marmora & Lake Townships); John Clemens (Reeve, Tweed Village).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row (seated): S. J. Carr (Monteagle); S. Kennedy; T. Cooney; C. Bateman (Clerk-Treas.); T. Burnside (Warden); F. Vanclief; A. Sexsmith (Bancroft); W. Shannon (Marmora V.); S. Fitzgerald (Tyendinaga). Middle row: M. Waite; M. J. McAlpine (Bancroft); F. Peever (Herschel); B. Jones (Stirling); M. Irwin (Faraday); E. Kells (Sidney); C. White; J. Wilkes (Marmora and Lake); E. Oram (Bangor, etal); G. Caldwell (Carlow). Rear row: W. O'Brien (Wollaston); C. Brooks (Deseronto); T. Armstrong (Deloro); H. W. Rose (Frankford); E. Cunningham (Mayo); G. McInroy (Huntingdon); G. Hughes (Tweed); C. Thompson (Thurlow); W. Marsh (Hungerford); G. Park (Limerick); C. Hall (Thurlow); V. A. McMurray (Tudor and Cashel); R. C. Graham (Hungerford).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row (seated): G. McInroy (Huntingdon); R. Noble; P. Merrill; C. Bateman (Clerk-Treas.); F. Beckett (Warden); F. Vanclief; A. Sexsmith (Bancroft); V. McMurray (Tudor and Cashel); R. C. Graham (Hungerford). Middle row: R. Moran (Frankford); C. Thompson (Thurlow); W. O'Brien (Wollaston); B. Morton (Rawdon); E. Kells (Sidney); S. J. Carr (Monteagle); A. Ketcheson (Madoc T.); C. McMurray (Elzevir and Grimsthorpe); C. White (Dungannon); T. Burnside (Madoc V.); W. Shannon (Marmora V.); J. Wilkes (Marmora and Lake); D. Rodgers (Stirling); E. Cunningham (Mayo); J. Bush (Sidney). Rear row: M. Waite; C. Brooks (Deseronto); G. Hughes (Tweed); D. Card (Bangor, etal); C. Hall (Thurlow); M. Irwin (Faraday); G. Groves (Bancroft); M. Hamm (Limerick); T. Armstrong (Deloro); F. Peever (Herschel); G. Caldwell (Carlow); D. Harvey (Tyendinaga); P. Anderson; C. Long (Tyendinaga).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: J. Brown (Bancroft); C. T. Rollins (MLA Hastings); T. Burnside (Madoc V.); B. Allen (Tweed); J. Wilkes (Warden); C. Bateman (Administrator); P. Merrill; W. Shannon (Marmora V.); C. White (Dungannon); D. Rodgers (Stirling). Middle row: G. Caldwell (Admin., Centennial Manor); C. Woods (Madoc Twp.); M. Waite (Bldg. Supt.); D. Bateman (Solicitor); K. Yorke (Admin., Hastings Manor); R. Hannah (Mayo); W. Rose (Frankford); G. Wilman (D.R. Sidney); M. Douglas (Carlow); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); R. Sprackett (Tudor & Cashel); A. Vader (Wollaston); R. Sills (Huntingdon); E. Hawley (D.R. Bancroft); R. Craw (Auditor); P. Anderson (Engineer); B. Forsythe (D.R. Thurlow). Back row: J. Bush (Sidney); G. Lyons (Deseronto); R. Tucker (Director, Social Services); S. Cassidy (D.R. Hungerford); K. Fisk (Herschel); C. Gibson (Tyendinaga); L. Walsh (D.R. Tyendinaga); R. Shortt (D.R. Rawdon); B. Morton (Rawdon); J. McKenzie (Faraday); J. Carr (Monteagle); W. McCrea (Hungerford); D. Card (Bangor et al); K. Holland (D.R. Huntingdon); C. Gordanier (Deloro); M. Hamm (Limerick); D. Lougheed (Deputy-Clk.-Treas.). Absent: H. Casey (Thurlow).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Kenneth Smith (Elzevir & Grimsthorpe); Jack McKenzie (Faraday); Carl Bateman (Administrator); William McCrea (Warden); Clarke T. Rollins (MLA Hastings); Horace Casey (Thurlow); Bonnie Hickson (Ex. Secretary); Doris Stoughton (Ex. Secretary); Second row: Gary Williams (Personnel, Purchasing Officer & Deputy Clerk); Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Ray Shortt (Stirling Village); Frank Graham (Wollaston); Arthur McMunn (Mayo); Ritchie Wells (Marmora & Lake); Douglas Lynch (Deloro Village); T. C. Barton (Madoc Village); James Haddow (Herschel); Felix Browne (Bangor, Wicklow & McClure); Garnet Denyes (DR Thurlow). Third row: Glenn Meyers (DR Sidney); Leonard Walsh (Tyendinaga); Cecil Woods (Madoc); Frank Robbins (Limerick); Ross Sprackett (Tudor & Cashel); Kenneth Wilson (Carlow); Jack Reynolds (Marmora Village); George Lyons (Deseronto); S. J. Carr (Monteagle); Carman Mikel (Frankford Village); Gordon Wilman (Sidney); R. E. Tucker (Director, Social Services); Gerald Caldwell (Administrator Centennial Manor). Back row: B. Frank Pinder (County Engineer); James Pollock (Rawdon); Harold Mason (Deputy-Treasurer); Niall Carney (Planning Director); Russell Hawley (Bancroft Village); Calvin White (Dungannon); George Wood (Huntingdon). Missing: Barbara Allen (Tweed Village).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Back row: Frank Pinder, County Engineer; James Duffin, Personnel, Purchasing Officer & Deputy Clerk; John Genore, Reeve, Township of Hungerford; Jack Robinson, Reeve, Elzevir & Grimsthorpe Twps.; Harold Mason, Deputy Treasurer; Niall Carney, Director of Planning; Bernard Johnson, Reeve, Town of Deseronto; John Clemens, Reeve, Village of Tweed; Reg Tucker, Director of Social Services; Jim Pollock, Reeve, Township of Rawdon. Third row: Larry Hartin, Deputy Reeve, Township of Hungerford; Leonard Walsh, Reeve, Township of Tyendinaga; Carl Smith, Reeve, Village of Frankford; Doug Lynch, Reeve, Village of Deloro; Ivan Fowler, Reeve, Township of Herschel; Zane Plumbe, Reeve, Township of Limerick; Tom Deline, Reeve, Village of Madoc; George Lyons, Reeve, Village of Stirling; Felix Browne, Reeve, Bangor, Wicklow & McClure Twps.; S. J. Carr, Reeve, Township of Monteagle. Second row: Grant Airhart, Reeve, Village of Marmora; Don McKeown, Deputy Reeve, Township of Sidney; Harold Thompson, Reeve, Township of Huntingdon; David Panabaker, Reeve, Township of Mayo; Calvin White, Reeve, Township of Dungannon; Ken Yorke, Reeve, Township of Thurlow; Albert Vader, Reeve, Township of Wollaston; Ken Wilson, Reeve, Township of Carlow; Russell Hawley, Reeve, Village of Bancroft; John Irwin, Reeve, Township of Madoc; George Beer, Deputy Reeve, Township of Thurlow. Front row: Clarke T. Rollins, M.P.P. Hastings-Peterborough; Nancy Hovinga, Executive Secretary; Carl Bateman, Clerk-Treasurer & Administrator; Gordon Wilman, Warden; Ruth Fenwick, Reeve, Township of Faraday; John Wilkes, Deputy Reeve, Marmora & Lake Twps. Absent: Ross Sprackett, Reeve, Tudor & Cashel Twps.; Graham Bell, Reeve, Marmora & Lake Twps.

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Kenneth Yorke (Reeve, Township of Thurlow); Calvin White (Reeve, Township of Dungannon); John Clemens (Reeve, Village of Tweed); Carl E. Bateman (Clerk-Treasurer & Administrator); Warden Ivan Fowler (Reeve, Township of Herschel); Dorothy Bowes (Executive Secretary); Frank Rabel (Reeve, Village of Frankford); John Wilkes (Deputy Reeve, Township of Marmora & Lake); Bruce Davis (Reeve, Township of Bangor et al). Second row: Douglas Meeks (Reeve, Township of Faraday); Joe Best (Reeve, Township of Monteagle); Wieger DeJong (Reeve, Village of Stirling); Arthur Peters (Deputy Reeve, Township of Bangor et al); John Irwin (Reeve, Township of Madoc); Nadine Burrows (Administrator, Hastings Manor); Howard Gunter (Reeve, Township of Wollaston); Terry Pigden (Reeve, Village of Madoc); Clive Wilson (Reeve, Township of Limerick); Clete Green (Reeve, Village of Deloro); Reginald E. Tucker (Director, Social Services). Third row: Jack Robinson (Reeve, Township of Elzevir & Grimsthorpe); James R. Duffin (Personnel-Purchasing-Deputy Clerk); Larry Hartin (Deputy Reeve, Township of Hungerford); Arthur McMunn (Reeve, Township of Mayo); Charles Long (Reeve, Township of Tyendinaga); Ted Matthews (Reeve, Township of Sidney); Robert Matheson (Deputy Reeve, Township of Sidney); Niall Carney (Director, Planning); Ross Sprackett (Reeve, Township of Tudor & Cashel); Gerry Masterson (Deputy Reeve, Township of Thurlow); Glenn Franks (Reeve, Township of Huntingdon); Kenneth Wilson (Reeve, Township of Carlow). Back row: Wm. Bouma (Deputy Treasurer); Glen Whitehead (Administrator, Hastings Centennial Manor); Wesley Finch (Reeve, Township of Rawdon); Frank Pinder (County Engineer); Graham Bell (Reeve, Township of Marmora & Lake); Bernard Johnston (Reeve, Town of Deseronto). Absent: Jack Hattin (Village of Bancroft); John Genore (Reeve, Township of Hungerford); Grant Airhart (Village of Marmora), Deceased.

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row, seated: Wieger DeJong (Reeve, Stirling Village); Tom Nobles (Reeve, Sidney Township); Jack Robinson (Reeve, Elzevir & Grimsthorpe Townships); Kenneth Wilson (Reeve, Carlow Township); Warden Bruce Davis (Reeve, Bangor, Wicklow & McClure Townships); Wm. Bouma (Clerk-Treasurer & Administrator); Jim Pollock, M.P.P. (Hastings-Peterborough); Harry Danford (Reeve, Rawdon Township); George Beer (Reeve, Thurlow Township). Second row: Joe Best (Reeve, Monteagle Township); Lloyd Churchill (Reeve, Bancroft Village); Rob McLaughlin (Administrator, Hastings Centennial Manor); Ronald Hamilton (Deputy Reeve, Sidney Township); Arnold Burkitt (Reeve, Tudor & Cashel Townships); Deborah Smart (Deputy Treasurer); Dorothy Bowes (Administrative Assistant); Doris Danford (Reeve, Wollaston Township); Nadine Burrows (Administrator, Hastings Manor); Wes Moffatt (Reeve, Limerick Township); Kenneth Shannon (Reeve, Tyendinaga Township); Tom Deline (Reeve, Madoc Village); James R. Duffin (Personnel/Purchasing/Deputy Clerk). Third row: Basil Cox (Reeve, Faraday Township); Andre Philpot (Reeve, Marmora Village); Hugh Laundry (Reeve, Herschel Township); Niall Carney (Director, Planning); Larry Hartin (Reeve, Hungerford Township); Martin West (Reeve, Dungannon Township); Joe McGrath (Deputy Reeve, Marmora & Lake Townships); Sam Knapp (Reeve, Deseronto Town); Earl Hewison (Reeve, Frankford Village); Gerry Masterson (Deputy Reeve, Thurlow Township); Neil Williamson (Director, Economic Development). Fourth row: Garry Jewell (County Engineer); Harold Harris (Reeve, Madoc Township); Arthur McMunn (Reeve, Mayo Township); Tom White (Deputy Reeve, Hungerford Township); Morley Marquette (Deputy Reeve, Bangor, Wicklow & McClure Townships); Owen Ketcheson (Reeve, Huntingdon Township); George Nelson (Reeve, Deloro Village); Tim Enright (Deputy Reeve, Tyendinaga Township); Eric Fry (Director, Social Services). Absent: Graham Bell (Reeve, Marmora & Lake Townships); John Clemens (Reeve, Tweed Village).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row (seated): M. Irwin (Faraday); F. Peever (Herschel); P. Merrill; C. E. Bateman (Clerk-Treas.); C. Hall (Warden); S. Kennedy; T. Chatten; B. Hunt; D. Card (Bangor et al). Middle row: E. Kells (Sidney); W. O'Brien (Wollaston); C. White (Dungannon); C. McMurray (Elzevir and Grimsthorpe); G. Hughes (Tweed); G. McInroy (Huntingdon); F. Beckett (Rawdon); C. Thompson (D.R. Thurlow); T. Armstrong (Deloro); R. Moran (Frankford); M. Douglas (Carlow); E. Cunningham (Mayo); D. Rodgers (Stirling); J. Wilkes (Marmora and Lake); M. Waite. Back row: A. Ketcheson (Madoc T.); D. Harvey (Tyendinaga); C. Gibson (D.R. Tyendinaga); T. Burnside (Madoc V.); J. Bush (D.R. Sidney); J. Morgan (D.R. Rawdon); D. Armitage (Deseronto); W. McCrea (D.R. Hungerford); W. Shannon (Marmora V.); M. Hamm (Limerick); J. Brown (Bancroft); V. McMurray (Tudor and Cashel); C. Graham (Hungerford); J. Carr (Monteagle). Absent: E. Hawley (D.R. Bancroft).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: H. Casey (Thurlow); J. Bush (Sidney); B. Allen (Tweed); R. T. Potter, M.D., (MLA Quinte); C. Bateman (Administrator); D. Rodgers (Warden); P. Merrill ; C. T. Rollins (MLA Hastings); W. Shannon (Marmora); C. Gordanier (Deloro); T. Burnside (Madoc V.). Middle row: C. Jevons (Assm't Comm.); M. Waite (Bldg. Supt.); W. McCrea (Hungerford); C. White (Dungannon); K. Holland (D.R. Faraday); E. Cunningham (Mayo); R. Sills (Huntingdon); J. Brown (Bancroft); B. Forsythe (D.R. Thurlow); M. Hamm (Limerick); D. Lougheed (Dep. Clk.-Treas.). Back row: G. Caldwell (Admin., Centennial Manor); R. Tucker (Director, Social Services); C. Gibson (Tyendinaga); D. Armitage (Deseronto); W. Rose (Frankford); A. Ketcheson (Madoc Twp.); K. Smith (Elzevir & Grimsthorpe); D. Card (Bangor et al); J. Carr (Monteagle); B. Morton (Rawdon); J. Wilkes (Marmora & Lake); M. Douglas (Carlow); A. Vader (Wollaston); S. Cassidy (D.R. Hungerford); E. Hawley (D.R. Bancroft); P. Anderson (Engineer); R. Shortt (D.R. Rawdon). Absent: K. Yorke (Admin. Hastings Manor).

Riley, William E.

Photograph of Hastings County Council

Names of officials: Front row: Calvin White (Reeve, Township of Dungannon); William McCrea (Reeve, Township of Hungerford); Carl E. Bateman (Clerk-Treasurer & Administrator); James Pollock (Warden); Mrs. Nancy Hovinga (Executive Secretary); John Wilkes (Deputy Reeve, Marmora & Lake Twps.); Frank Graham (Reeve, Township of Wollaston). Second row: Jack Robinson (Reeve, Elzevir & Grimsthorpe Twps.); John Clemens (Reeve, Village of Tweed); Arnold Burkitt (Acting Reeve, Tudor & Cashel Twps.); Ray Phillips (Deputy Reeve, Township of Hungerford); Ivan Fowler (Reeve, Township of Herschel); Hadley Richardson (Deputy Reeve, Township of Sidney); Morris Irwin (Reeve, Township of Faraday); Kenneth Wilson (Reeve, Township of Carlow); Roger Cole (Reeve, Town of Deseronto); T. C. Barton (Reeve, Village of Madoc); Felix Browne (Reeve, Bangor, Wicklow & McClure Twps.). Third row: John Irwin (Reeve, Township of Madoc); Ray Shortt (Reeve, Village of Stirling); Kenneth Yorke (Reeve, Township of Thurlow); Carman Mikel (Reeve, Village of Frankford); Grant Airhart (Reeve, Village of Marmora); S. J. Carr (Reeve, Township of Monteagle); George Wood (Reeve, Township of Madoc); Gordon Wilman (Reeve, Township of Sidney); Leonard Walsh (Reeve, Township of Tyendinaga); George Beer (Deputy Reeve, Township of Thurlow). Fourth row: Gerald Caldwell (Administrator, Hastings Centennial Manor); Gary Williams (Personnel, Purchasing Officer, Deputy Clerk); B. Frank Pinder (County Engineer)' Glen Whitehead (Administrator, Hastings Manor); Niall Carney (Director of Planning); Reginald Tucker (Director of Social Services); Harold Masson (Deputy Treasurer); Graham Bell (Reeve, Marmora & Lake Twps.); John Hattin (Reeve, Village of Bancroft). Absent: Ross Sprackett (Reeve, Tudor & Cashel Twps.); Douglas Lynch (Reeve, Village of Deloro); Arthur McMunn (Reeve, Township of Mayo); Frank Robbins (Reeve, Township of Limerick).

Riley, William E.

Results 1 to 20 of 33