Mostrar 1347 resultados

Registo de autoridade

Deseronto Arts and Culture Society

  • Pessoa coletiva
  • 2004-2007

The Deseronto Arts and Culture Society was formed with the aim of restoring the former Naylor's Theatre building in Deseronto, Ontario. Members included Don and Noni McMeeken, Barb Thompson, Bill Conley, Ian Miller, Russell Cassidy and Andrée Boisvert.

Clare, Paul

  • Pessoa singular
  • fl. 2011

Canada. Department of Energy, Mines and Resources

  • Pessoa coletiva
  • 1907-1993

The Department of Mines of Canada was created in 1907.
Later, in 1936, it was reorganized as the Department of Mines and Resources.
In 1966, the department took on the role of energy development to become the Department of Energy, Mines and Resources.
In 1993, it merged with the Department of Forestry to become the Department of Natural Resources.

Ontario. Department of Highways

  • Pessoa coletiva
  • 1916-1971

In 1916, the Department of Public Highways of Ontario was formed and took on the responsibility of establishing provincial highways.
On April 1, 1937, the Department of Northern Development was created and merged with the Department of Highways of Ontario.
In 1971, the Department of Highways assumed the responsibility for Communications, which prompted it to be renamed as the Ministry of Transportation and Communications in 1972.
It later became the Ministry of Transportation of Ontario in 1987.

Ponton, Archibald William, P.L.S. & D.L.S.

  • Pessoa singular
  • b. 25 Jan 1859 - d. 20 Jan 1915

Archibald was born on January 25, 1859 to parents Archibald Sr. and Mary Frances Patterson, at Belleville, Hastings, Ontario.
He trained as a land surveyor under Thomas Bolger, P.L.S., and then moved west in 1879 as assistant land surveyor to Bolger.
Throughout his career, Archibald was active in Regina and Northwest Territories as a Dominion Land Surveyor and as an architect.
He died at Edmonton, Alberta, on 20 January 1915 .

He was a cousin of Lt. Col. W.N. Ponton.

Michaud, William

  • Pessoa singular
  • c.1894-1975

Rubidge, Frederick Preston, D.P.S.

  • Pessoa singular
  • b. 10 March 1806 - d. 16 Aug. 1897

Frederick was born March 10, 1806 in London, England.
He later emigrated to Upper Canada in 1825 to study surveying.
In 1831, Frederick officially qualified as a provincial surveyor, later working for the Board of Works for the Province of Canada (Public Works).
He also dabbled in architecture, drafting several prominent buildings, including:
the conversion of Rideau Hall to the official residence of the governor general of Canada, the Montreal Court House and the Parliament buildings.
In 1872, Frederick received his dismissal from the government, as he was a civil servant over age 65. It is known that he was quite bitter over the event.
He died in Montreal on August 16, 1897.

Resultados 1 a 20 de 1347